Vi är först och främst människor

Kraftvaerk består av över 150 personer som skapar värde för tusentals danskar, svenskar, ryssar, finländare och många andra. På den här sidan kan du se vilka vi är.

Otto Andersen

CEO & Founder

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
otto.andersen@kraftvaerk.com

Elena Shchenkova

CEO Russia

Skt. Petersburg

+7 (999) 044 65 04
elena.shchenkova@kraftvaerk.com

Jacob Dalgaard

CTO

Köpenhamn

+45 26 32 64 85
jacob.dalgaard@kraftvaerk.com

Klaus Skriver

CEO Sweden

Stockholm

+46 (0) 727 03 14 41
klaus.skriver@kraftvaerk.com

Mads Bjerre

CFO

Köpenhamn

+45 23 89 57 95
mads.bjerre@kraftvaerk.com

Reetta Peltonen

CEO Finland

Helsingfors

+358 10 323 5951
reetta.peltonen@kraftvaerk.com

Thomas Møllnitz

COO

Köpenhamn

+45 93 80 07 18
thomas.mollnitz@kraftvaerk.com

Finn Vagner

Director of Business Development

Köpenhamn

+45 40 30 63 57
Finn.vagner@kraftvaerk.com

Jacob Engskov Enslev

Director

Köpenhamn

+45 26 32 64 84
jacob.enslev@kraftvaerk.com

Mads Terp

Director & Head of Portals

Köpenhamn

+45 22 31 37 33
mads.terp@kraftvaerk.com

Rasmus Hagemann

Director & Head of Cloud Solutions

Köpenhamn

+45 53 72 97 82
rasmus.hagemann@kraftvaerk.com

Rasmus Kjær Madsen

Director & Head of E-commerce

Aarhus

+45 53 72 97 84
rasmus.kjaer@kraftvaerk.com

Line Heimer

Senior Manager

Aarhus

+45 20 97 26 02
line.heimer@kraftvaerk.com

Adam Osbirk Moe

Manager

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
adam.moe@kraftvaerk.com

Alan Liu

Trainee/ Elev

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
alan.liu@kraftvaerk.com

Aleksandr Fedorov

Developer

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
aleksandr.fedorov@kraftvaerk.com

Aleksandr Kovyrzin

Lead Developer

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
aleksandr.kovyrzin@kraftvaerk.com

Aleksandra Ziabrikova

Senior Consultant

Köpenhamn

+7 (999) 044 65 11
aleksandra.ziabrikova@kraftvaerk.com

Aleksei Kriachko

Senior Developer

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
aleksei.kriachko@kraftvaerk.com

Aleksei Semenov

Senior Developer

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
aleksei.semenov@kraftvaerk.com

Alexander Ivanov

Senior QA Specialist

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
alexander.ivanov@kraftvaerk.com

Alexey Baydin

QA Specialist

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
alexey.baydin@kraftvaerk.com

Anastasiia Redchenkova

Developer

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
anastasiia.redchenkova@kraftvaerk.com

Anders Andersen

Elev

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
anders.andersen@kraftvaerk.com

Anders Hagen

Creative Marketing Consultant

Köpenhamn

+45 28 35 59 70
anders.hagen@kraftvaerk.com

Anders Olsson

Senior Manager

Köpenhamn, Stockholm

+45 70 22 64 80
anders.olsson@kraftvaerk.com

Anders Thorsen

System Adminstrator & Team Lead

Köpenhamn

+45 50 75 79 35
anders.thorsen@kraftvaerk.com

Andrei Koreshkov

Senior Developer

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
andrei.koreshkov@kraftvaerk.com

Andrey Kordyuk

Managing architect

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
andrey.kordyuk@kraftvaerk.com

Andy Le Quach

Consultant

Aarhus

+45 70 22 64 70
andy.le.quach@kraftvaerk.com

Angel Alexandrov

Manager

Köpenhamn

+45 24 62 62 45
angel.alexandrov@kraftvaerk.com

Anna Artemyeva

Senior QA Specialist

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
anna.artemyeva@kraftvaerk.com

Anna Nadymova

Specialist

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
anna.nadymova@kraftvaerk.com

Anne Mikkola

Operations Manager

Helsingfors

+358 10 338 5124
anne.mikkola@kraftvaerk.com

Ask Sejsbo

Developer

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
ask.sejsbo@kraftvaerk.com

Brian Melin

Managing Architect

Aarhus

+45 20 60 71 64
Brian.Melin@kraftvaerk.com

Brit Sømose

Marketing & HR

Aarhus

+45 28 74 63 64
brit.soemose@kraftvaerk.com

Charles Heppner

DevOps Engineer

Köpenhamn

+45 22 22 70 06
charles.heppner@kraftvaerk.com

Christian Haslund

Senior Manager

Köpenhamn

+45 28 12 38 97
christian.haslund@kraftvaerk.com

Christian Knudsen

Senior Consultant

Aarhus

+45 70 22 64 70
christian.knudsen@kraftvaerk.com

Christian Poulsen

Senior Consultant

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
Christian.Poulsen@kraftvaerk.com

Christian Thøgersen

Consultant

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
christian.thoegersen@kraftvaerk.com

Christoffer Meier

Manager

Köpenhamn

+45 50 75 79 18
christoffer.meier@kraftvaerk.com

Claus Agerschou

Manager

Aarhus

+45 70 22 64 70
claus.agerschou@kraftvaerk.com

Daniel Andreasen

Senior Developer

Aarhus

+45 70 22 64 70
daniel.andreasen@kraftvaerk.com

David Dosenovic

Consultant

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
David.dosenovic@kraftvaerk.com

Ekaterina Petukhova

Developer

Helsingfors

+358 10 338 5120
ekaterina.petukhova@kraftvaerk.com

Ekaterina Proskuriakova

Managing Architect

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
ekaterina.proskuriakova@kraftvaerk.com

Ekaterina Volkova

Office Manager

Skt. Petersburg

+7 (999) 044 65 08
ekaterina.volkova@kraftvaerk.com

Elizaveta Kuzmina

Developer

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
elizaveta.kuzmina@kraftvaerk.com

Emil Christiansen

Senior Developer

Aarhus

+45 70 22 64 70
emil.christiansen@kraftvaerk.com

Esben Seindal

Senior Architect

Aarhus

+45 70 22 64 70
esben.seindal@kraftvaerk.com

Helle Søborg

HR Manager

Köpenhamn

+45 21 16 48 14
helle.soeborg@kraftvaerk.com

Henrik Farnoe

Lead Developer

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
henrik.farnoe@kraftvaerk.com

Ida Marie Dahlgren Skov

Student Assistant

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
ida.skov@kraftvaerk.com

Ivan Leonov

Senior Developer

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
ivan.leonov@kraftvaerk.com

Jakob Hansen

Finance Manager

Köpenhamn

+45 30 46 39 48
jakob.hansen@kraftvaerk.com

Jan Nielsen

Managing Architect

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
jan.nielsen@kraftvaerk.com

Janne Tuutti

Senior Developer

Helsingfors

+358103235950
janne.tuutti@kraftvaerk.com

Jannich Ibsen

Managing Architect

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
jannich.ibsen@kraftvaerk.com

Jekaterina Frolova

Lead developer

Skt. Petersburg

+7 (999) 044 65 02
jekaterina.frolova@kraftvaerk.com

Jens Pedersen

Legal Counsel

Köpenhamn

+45 26 32 64 95
jens.pedersen@kraftvaerk.com

Jeppe Bang

Manager

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
jeppe.bang@kraftverk.com

Jeppe Skaarup

Senior Consultant

Aarhus

+45 70 22 64 70
Jeppe.skaarup@kraftvaerk.com

Johan Gregersen

Senior Architect

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
johan.gregersen@kraftvaerk.com

Johannes Mols

Developer

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
johannes.mols@kraftvaerk.com

Jon Koivula

Senior Developer

Helsingfors

+358 10 323 5954
jon.koivula@kraftvaerk.com

Jonas Høiby

Senior Developer

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
Jonas.hoiby@kraftvaerk.com

Jonathan Fabricius Lüdemann

Student Developer

Aarhus

+45 70 22 64 70
jonathan.ludemann@kraftvaerk.com

Jussi Rumbin

Area Manager, eCommerce

Helsingfors

+358 10 323 5959
jussi.rumbin@kraftvaerk.com

Kim Andersen

Lead Developer

Aarhus

+45 70 22 64 70
kim.andersen@kraftvaerk.com

Kim Lassen

Managing Architect

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
kim.lassen@kraftvaerk.com

Kristian Ebdrup

Consultant

Aarhus

+45 22 47 91 31
kristian.ebdrup@kraftvaerk.com

Lasse Nielsen

Managing Architect

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
lasse.nielsen@kraftvaerk.com

Lea Roth-Zawadzki

Student Developer

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
lea.roth-zawadzki@kraftvaerk.com

Mads Askov Lorenzen

System Administrator

Köpenhamn

+45 22 22 70 02
mads.lorenzen@kraftvaerk.com

Mads Slotsbo

Senior Developer

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
mads.slotsbo@kraftvaerk.com

Magnus Jakobsen

Student Developer

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
magnus.jakobsen@kraftvaerk.com

Malene Rolsted

Marketing Consultant

Köpenhamn

+45 53 72 97 83
malene.rolsted@kraftvaerk.com

Marcin Zelent

Consultant

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
Marcin.Zelent@kraftvaerk.com

Margarita Ovseenko

Accountant

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
margarita.ovseenko@kraftvaerk.com

Marina Kogan

Financial Manager

Skt. Petersburg

+7 (999) 044 65 03
marina.kogan@kraftvaerk.com

Marita Wetterstrand

Senior Consultant

Helsingfors

+358 10 323 5956
marita.wetterstrand@kraftvaerk.com

Mark Wulff

Senior Consultant

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
mark.wulff@kraftvaerk.com

Martin Skou

Senior Architect

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
martin.skou@kraftvaerk.com

Mathias Bo Jensen

Student Developer

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
mathias.jensen@kraftvaerk.com

Matias Pedersen

Consultant

Aarhus

+45 70 22 64 70
Matias.pedersen@kraftvaerk.com

Mikhail Bashmakov

Lead Developer

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
mikhail.bashmakov@kraftvaerk.com

Mikkel Mørch

Senior Consultant

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
mikkel.moerch@kraftvaerk.com

Mikkel Oldrup

Consultant

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
mikkel.oldrup@kraftvaerk.com

Mikkel Sejersen

Consultant

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
mikkel.sejersen@kraftvaerk.com

Mithun Dhiman

Managing Architect

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
mithun.dhiman@kraftvaerk.com

Nicklas Würgler

Senior consultant

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
nicklas.wurgler@kraftvaerk.com

Nikita Grigorev

Project Manager

Skt. Petersburg

+7 (999) 044 65 12
nikita.grigorev@kraftvaerk.com

Niko Kukkonen

Developer

Helsingfors

+358 010 323 5957
niko.kukkonen@kraftvaerk.com

Nikolai Bolonin

Frontend Developer

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
nikolai.bolonin@kraftvaerk.com

Nikolai Naryzhnyi

Senior Developer

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
nikolai.naryzhnyi@kraftvaerk.com

Nikolaj Frederiksen

Consultant

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
Nikolaj.frederiksen@kraftvaerk.com

Nikolaj Kaplan

Managing Architect

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
nikolaj.kaplan@kraftvaerk.com

Nikolaj Lund Jensen

Senior Consultant

Aarhus

+45 70 22 64 70
nikolaj.lund.jensen@kraftvaerk.com

Oleg Kolpashchikov

Senior Developer

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
oleg.kolpashchikov@kraftvaerk.com

Pernille Emmik Appelquist

Manager

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
pernille.appelquist@kraftvaerk.com

Philip Falck

Consultant

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
philip.falck@kraftvaerk.com

Philip West

Consultant

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
philip.west@kraftvaerk.com

Rasmus Nøhr

Consultant

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
Rasmus.nohr@kraftvaerk.com

Rene Christensen

Senior Architect

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
rene.christensen@kraftvaerk.com

Sebastian Mogensen

Consultant

Köpenhamn

+45 29 84 71 30
Sebastian.Mogensen@kraftvaerk.com

Sergei Leonov

Developer

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
sergei.leonov@kraftvaerk.com

Sergei Matiunin

Senior Developer

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
sergei.matiunin@kraftvaerk.com

Simon Timmermann

Senior Architect

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
simon.timmermann@kraftvaerk.com

Susanne Nordlund

Consultant

Stockholm

+46 (0) 727 03 14 41
susanne.nordlund@kraftvaerk.com

Svend Tofte

Senior Developer

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
svend.tofte@kraftvaerk.com

Sölvi Palsson

Developer

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
solvi.palsson@kraftvaerk.com

Teemu Eronen

Developer

Helsingfors

+358 10 338 5123
teemu.eronen@kraftvaerk.com

Teemu Kosonen

Developer

Helsingfors

+358 10 338 5125
teemu.kosonen@kraftvaerk.com

Teodor Moquist

Senior Developer

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
teodor.moquist@kraftvaerk.com

Thor Andresen

Student Developer

Aarhus

+45 70 22 64 70
Thor.andresen@kraftvaerk.com

Tina Lomholt Jensen

Manager

Aarhus

+45 53 72 97 96
tina.lomholt.jensen@kraftvaerk.com

Tobias Buur

Trainee/ Elev

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
Tobias.buur@kraftvaerk.com

Toke Frostholm Rasmussen

Senior Developer

Köpenhamn

+45 70 22 64 80
toke.rasmussen@kraftvaerk.com

Vasilia Shcherbakova

HR Manager

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
vasilia.shcherbakova@kraftvaerk.com

Vasilii Bondin

Senior Developer

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
vasilii.bondin@kraftvaerk.com

Vesa Vuorio

Graphical Designer

Helsingfors

+358103235950
vesa.vuorio@kraftvaerk.com

Vitalii Sazanov

Senior Developer

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
vitalii.sazanov@kraftvaerk.com

Yuri Artemiev

System Administrator

Skt. Petersburg

+7 (812) 938 03 38
yuri.artemiev@kraftvaerk.com

Vill du också vara med på resan?